پروفیل استیل چیست ؟

پروفیل استیل از جنس فولاد ضدزنگ یا استنلس استیل طبق استاندارد ASTM-A554 ساخته می‌شود؛ ولی در کل پروفیل استیل تولید شده از گریدهای 304، 316 و 201 بیشترین و پرتقاضا ترین کاربرد را در بازار و صنایع مختلف دارد. تفاوت بین گریدهای مختلف به دلیل مقدار آلیاژها و میزان عناصر به‌ کاررفته در تولید و ساخت پروفیل ها است. گرید بندی مختلف فولاد ضد زنگ(استنلس استیل) در 5 دسته اصلی زیر برای شما قرار گرفته است:

  1. مارتنیزیتی
  2. فریتی
  3. آستنیتی
  4. دو فازی (آستنیتی-فریتی)
  5. رسوب سخت

در میان این ۵ دسته فولادهای ضدزنگ مارتنیزیتی، فریتی و آستنیتی بیشترین تقاضا و کاربرد را در زندگی روزمره، ساختمان‌سازی و انواع صنعت را دارا می باشد. گریدهای استیل ۳۰۴ و ۳۱۶ در دسته فولادهای ضدزنگ آستنیتی قرار دارند و این مدل فولاد از ترکیب آهن، کروم و نیکل تولید می شوند. ویسکوزیته بالا و غیر مغناطیس بودن از ویژگی های اصلی فولاد زنگ نزن آستنیتی در نظر گرفته می شود. خواص فولاد ضد زنگ گرید 201 بسیار شبیه به گرید 304 است. اما مقاومت در برابر خوردگی کمتر است.

نحوه تولید پروفیل استیل چیست ؟

به طور کلی برای ساخت پروفیل های استنلس استیل از دو روش مستقیم و غیر مستقیم استفاده می شود.

روش مستقیم تولید پروفیل استیل

در این روش از کلاف فولادی ضد زنگ استفاده می شود که کیفیت آن بر اساس نیاز به عنوان ماده اولیه انتخاب می شود. در مرحله اول کلاف ورق در خط تولید باز شده و به صورت ورق بریده می شود. سپس ورق به دست آمده را همزمان از چند تیغه بریده و به صورت چند نوار بلند در می آورند. در مرحله بعدی تولید پروفیل های فولادی از دستگاه رول فرمینگ استفاده می شود.

در این مرحله ورق فولادی زنگ نزن که به صورت نوار بریده شده وارد دستگاه می شود و با عبور از یک سری غلتک با ابعاد مختلف لبه ها به هم نزدیک می شوند. سپس لبه هایی که به هم نزدیک هستند جوش داده می شوند تا شکل نهایی پروفیل مورد نظر را به خود بگیرند. در نهایت پروفیل فولادی تولیدی به طول 6 متر برش داده می شود.

روش غیر مستقیم تولید پروفیل استنلس استیل

در این روش ساخت پروفیل فولادی از لوله فولادی درزدار به عنوان ماده اولیه استفاده می شود. در فرآیند تولید، این لوله با دستگاه پرس به صورت قوطی پروفیل در می آید. در این مرحله مهم و شایان ذکر است که فناوری ساخت قوزی پروفیل هنوز در کشور ما وجود ندارد و بیشتر پروفیل های فولادی ساخته شده به این روش از چین و تایوان وارد می شود. استاندارد تولید این پروفیل ها معمولا بر اساس استانداردهای بین المللی EN، ASTM و AISI می باشد.

انواع گرید پروفیل استیل چیست؟

برای تقسیم بندی پروفیل های استنلس استیل می توان پارامترهایی مانند جنس، وزن، سطح مقطع و کاربرد آنها را در نظر گرفت. پروفیل های استنلس استیل متناسب با سطح مقطع مربع و مستطیل در سایزهای 20*20 و 45*45 میلی متر و ضخامت 1-3 میلی متر در بازار موجود است. در ادامه بعد از بررسی اینموضوع که پروفیل استنلس استیل چیست؟ با شش نوع مهم پروفیل استنلس استیل آشنا خواهیم شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *