ورق گالوانیزه به چه ورق‌هایی گفته می‌شود؟

زمانی که ورق فولادی با فلز “روی” پوشانده شود، یک ورق گالوانیزه خواهیم داشت. اگر پوشش Zinc(روی) از بین برود یا شکسته شود، این ورق به هیچ وجه زنگ نمی‌زند. همچنین بنا به دلایلی که در زیر ذکر می شود، استفاده از این ورق ها بسیار مقرون به صرفه است، با توجه به این ویژگی ها می توان گفت قیمت ورق گالوانیزه از اهمیت بالایی برخوردار است. آهن و فولاد به خوردگی (اکسید آهن) بسیار حساس هستند. متخصصان آهن و فولاد راه حل ها و روش های مختلفی را برای جلوگیری از اکسید شدن محصولات فلزی در نظر می گیرند.

یکی از این راه ها گالوانیزه کردن یا “پوشش” محصولات فولادی است. ورق گالوانیزه یکی از پرمصرف ترین ورق ها در صنایع مختلف می باشد. این مقاله بر روی گالوانیزاسیون ورق گالوانیزه و کاربردهای خاص آن تمرکز دارد. یعنی با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد این که ورق گالوانیزه چیست ؟ همچنین خواص و زمینه های استفاده آن ها به دست خواهید آورد.

کاربرد اصلی ورق گالوانیزه چیست ؟

کاربرد این محصول به قدری گسترده است که می توان آن را در : پل ها، استادیوم ها، دروازه ها و نرده ها، روشنایی خیابان ها، سقف خانه ها و ماشین ها یافت.ورق گالوانیزه نوعی ورق فولادی است که مراحل گالوانیزه شدن را طی می کند و عمل گالوانیزسیون روی آن انجام می شود. علاوه بر آهن و فولاد اکثر فلزات آهنی دیگر هم قابلیت گالوانیزه شدن، دارند.در حالی که بیشتر آلیاژهای غیرآهنی امکان گالوانیزه شدن ندارند. فرآیند گالوانیزه فرآیند استفاده از یک پوشش نازک روی، بر انواع مختلف فلزات است که به منظور بالا بردن سطح مقاومت انواع ورق های فولادی و سایر فلزها انجام می پذیرد.

بررسی روش های گالوانیزه کردن ورق

روش های مختلفی برای گالوانیزه سازی فلز استفاده می شود، از جمله غوطه وری داغ، پیش گالوانیزه و الکتروگالوانیزه کردن. گالوانیزه سازی در درجه اول برای جلوگیری از زنگ زدگی یا خوردگی مواد اصلی فلز شما انجام می شود. وقتی یک لایه روی به یک ورق فلز اضافه شود، روی خود زنگ زده یا از بین می رود. اگرچه این ممکن است به نظر منفی برسد، اما در واقع یک بعد مثبت است.

از آنجا که روی در حال زنگ زدگی یا خوردگی است، از زنگ زدگی یا خوردگی فلز گران قیمت و حیاتی تر جلوگیری کرده و آن را کند می کند. این کمک می کند تا از منبع مهم فلز شما در برابر اثرات مخرب مرتبط با زنگ زدگی و خوردگی محافظت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *